Ćwiczenia ruchowe

Opracowała : Anna Wilk- pedagog

                                                                  

Drogi Rodzicu

Czas kwarantanny w naszym kraju to duże wyzwanie dla rodziców dzieci małych, u których potrzeba ruchu jest bardzo duża. Dlatego śpieszymy Wam z pomocą i podsuwamy propozycje zabaw ruchowych w domu, w których możecie brać udział wszyscy (mama, tata, dzieci). Dzięki temu nie tylko uatrakcyjnicie czas w domu ale również umocnicie więzi rodzinne. Życzymy radosnej zabawy.

LUSTRO

Stańcie naprzeciwko siebie i po kolei wykonujcie ruch np. dotykamy oka, nosa i brzucha. Reszta członków rodziny powtarza ruchy w tej samej kolejności. Jeśli ktoś się pomyli oddaje „fanta”.  W tej zabawie Wasza kreatywność sprawi, że będziecie wesoło i radośnie.

 

HAMAK (potrzebny koc)

Mama i tata (lub inny dorosły, muszą być dwie osoby) chwytają za rogi koca, dziecko kładzie się na środku koca, a dorośli podnoszą koc do góry i delikatnie huśtają. Dzieci uwielbiają być kołysane i będzie to jedna z ich ulubionych zabaw. Spróbujcie.

 

NALEŚNIK (potrzebny koc)

Koc kładziecie na podłodze, dziecko na początku koca i zawijamy delikatnie jak naleśnika, a następnie rozwijamy. Oczywiście dzieci również zawijają rodziców. Gwarantujemy dużo śmiechu przy tej zabawie.

 

PRZECIĄGANIE LINY (potrzebna skakanka lub zwinięty duży ręcznik)

Można podzielić się na drużyny mieszane (dziecko dorosły) stajemy na przeciwko siebie i przeciągamy linę z zachowaniem bezpieczeństwa i wyczucia siły.

 

PACZKA

Dziecko lub dorosły zwija się „w paczkę” – kłębek, drugo osoba próbuje „rozpakować” paczkę tzn. rozprostować nogi i ręce osoby zwiniętej. „Paczka” nie ułatwia tego zadania.

 

SKAŁA

Rodzic siedzi na dywanie skulony niczym skała, a dziecko stara się tą „skałę” przesunąć poprzez napieraniem własnym ciałem, rodzic stawia opór. Następnie zamieniacie się rolami.

 

KLEJ

Dziecko leży na dywanie na plecach z rozłożonymi rękami i nogami – jest „przyklejone” do podłogi. Rodzic próbuje „odkleić” dziecko, które stawia opór. Następnie zamiana ról.

 

WYCIECZKA

Dziecko leży na plecach na podłodze, z ramionami wyciągniętymi w tył (za głową). Rodzic łapie dziecko za nogi na wysokości kostek i lekko przeciąga je w różnych kierunkach. Następnie można trzymać dziecko za ręce, na wysokości nadgarstków. Uważajcie proszę Rodzice, aby dziecko miało zabezpieczone plecy, aby nie miało otarć po tej zabawie.

 

ROWEREK

Dzieci i rodzice leżą na podłodze na plecach z nogami uniesionymi w górę i ugiętymi kolanami i opierają o siebie stopy. Następnie wspólnie wykonujecie „rowerek”. Można mówić rymowankę: „Jedzie Radek na rowerze, a pan Romek na skuterze. Raz, dwa, trzy jedź i Ty”.

 

ŚLEPIEC

Rodzic zawiązuje dziecku oczy chustką/szalikiem, a następnie prowadzi za rękę po mieszkaniu. Następnie zamieniacie się rolami. Ta zabawa buduje zaufanie do członków rodziny, uczy dzieci odpowiedzialności.

 

RAZ DWA TRZY BABA JAGA PATRZY

 Jedna osoba to Baba Jaga. Stoi tyłem do pozostałych i woła: „Raz, dwa trzy, Baba Jaga patrzy”. W tym czasie dzieci szybko biegną w jej stronę. Na słowo „patrzy” Baba Jaga odwraca się. Kto nie zdołał się zatrzymać w bezruchu, wraca na start, kto dotknie Baby Jagi, ten zajmuje jej miejsce.

 

CIUCIUBABKA

Dziecko, które jest ciuciubabką, stoi w środku koła z zawiązanymi oczami. Reszta rodziny śpiewa znaną piosenkę, a ciuciubabka próbuje ich złapać.

 

KOLORY

 Członek rodziny, który na początku poprowadzi zabawę, trzyma piłkę. Pozostali siadają w szeregu naprzeciw niego. Prowadzący rzuca piłkę po kolei do każdego, wymieniając przy tym różne kolory. Dzieci/rodzice łapią i odrzucają piłkę. Nie można jej złapać, gdy rzucający piłkę powie „czarny!”. Zmiana z prowadzącym następuje, gdy ktoś złapie piłkę, mimo że padło hasło „czarny!”.

 

PAJĄK I MUCHY

Członkowie rodziny biegają swobodnie, naśladując gestami dźwiękiem muchy. Na zawołanie "pająk!", zastygają w bezruchu. Osoba pełniąca funkcję pająka wychodzi na spacer pomiędzy uczestnikami, uważnie obserwując czy ktoś się nie porusza. Ten kto nie wytrzyma w bezruchu, zabierany jest do "sieci" (miejsce z boku pola zabawowego). Gdy pająk na chwilę wraca do sieci, muchy mają możliwość swobodnego fruwania, aż do następnego polowania.

 

 

Mamy nadzieję, że propozycje zabaw umilą i uatrakcyjnia wspólny czas w domu.

© Poradnia Psychologiczno Pedagogiczna w Dąbrowie Górniczej